Správa zariadení


Nasadenie väčšieho množstva IT zariadení do prevádzky straší nejedného riaditeľa alebo IT administrátora. Ekosystém Apple však ponúka niekoľko skvelých riešení ako tento proces uľhačiť, a to pre inštitúcie rôznych veľkostí a s rôznym počtom nasadených zariadení.
 

Apple Configurator 2

Pre jednoduché a rýchle nasadenie väčšieho množstva iPad-ov do prevádzky na škole ponúka Apple aplikáciu s názvom Apple Configurator 2. Je možné ju spustiť na macOS a je dostupná zdarma.
 

 
Apple Configurator 2 umožňuje predovšetkým:
  • inštaláciu aplikácií
  • vytváranie a inštaláciu konfiguračných profilov 
  • nahrávanie súborov
  • zálohovanie zariadení
  • inštaláciu aktualizácií
 
Jednoducho pripojíte iPad-y cez USB kábel (alebo USB hub) k Mac-u a na pár kliknutí nainštalujete všetky potrebné aplikácie a nastavíte všetky potrebné nastavenia na všetkých iPado-ch naraz. Či už potrebujete prečistiť iPad-y počas školského roka alebo ich nachystať pred jeho začiatkom. Apple Configurator 2 je skvelý pomocník!
 
Tip: Ako bezpečné miesto na uloženie, nabíjanie a synchronizáciu iPad-ov je ideálna Mobilná učebňa s iKufr-om.

 

Mobile Device Management riešenie

Mobile Device Management (MDM) riešenie umožňuje vzdialenú správu Vašich zariadení. Na iPad-e, Mac-u, či iPhone stačí spraviť 2 jednoduché kroky:
  1. Pripojiť zariadenie na internet
  2. Pripojiť ho na MDM (tzv. enrollment)
 
Následne si pripojené zariadenie stiahne všetky nastavenia, aplikácie a dokumenty podľa konfigurácie v MDM. Tak už nie je problém kedykoľvek upraviť nastavenie alebo nainštalovať aplikáciu na všetky (alebo iba vybrané) zariadenia bez toho, aby k nim mal správca fyzický prístup.
 
Prvou možnosťou je siahnuť po Apple aplikácii Server. Je určená pre macOS a umožňuje nakonfigurovať MDM službu Profile Manager, ktorá podporuje všetky nastavenia pre iOS platformu. Je to efektívne a cenovo dostupné riešenie, pokiaľ potrebujete na škole spravovať výhradne Apple zariadenia.

Druhou možnosťou je cloudové MDM riešenie Jamf School, ktoré je špecializované pre použitie v školskom prostredí. Plne podporuje operačné systémy iOS a macOS a všetky služby nasadenia od spol. Apple (Apple School Manager, VPP, DEP, Managed Apple ID). Tiež poskytuje doplnkové aplikácie pre učiteľov a rodičov na správu iPad-ov u detí. Viac sa dozviete na stránke Jamf School.
 
Treťou možnosťou je komerčné cloudové MDM riešenie. Naša spoločnosť ponúka MDM spoločnosti IBM s názvom MaaS360. Okrem Apple zariadení s operačným systémom iOS a macOS umožňuje spravovať aj zariadenia s Android-om a Windows-om. Výhodou tohto riešenia je okrem správy viacerých platforiem aj to, že cloud je dostupný odkiaľkoľvek a vysoko zabezpečený, a tak si nemusíte robiť starosti so správou vlastného servera.
 

 
S voľbou vhodného riešenia Vám samozrejme radi pomôžeme.

 

Apple School Manager a Device Enrollment Program

Novinkou pre slovenské školy je možnosť bezplatne využívať cloudovú aplikáciu Apple School Manager a program Device Enrollment Program (DEP).
 
Program DEP umožňuje vynechanie manuálneho pripojenia do MDM riešenia. Ako to funguje? Škola sa bezplatne zaregistruje do programu DEP. Následne pri predaji autorizovaný predajca oznámi Apple, ktoré zariadenia si škola kúpila. Ihneď pri prvom pripojení iPad-u alebo Mac-u na internet (čo je nutné pri prvom zapnutí zariadenia) sa zariadenie automaticky pripojí na školský MDM server a stiahne si všetky nastavenia, aplikácie a dokumenty. Jedná sa o tzv. zero-touch-config, teda plnohodnotnú konfiguráciu bez toho, aby správca IT musel chytiť zariadenie do ruky.
 
Apple School Manager je jednoduchý portál, ktorým sa prepájajú vyššie spomínané služby. Navyše umožňuje import zoznamov žiakov, učiteľov a iných zamestnancov školy zo školského informačného systému. Môžete tak vytvoriť jednotlivé triedy a podľa potreby im prispôsobiť nastavenia zariadení.
 
 
Tiež je tu možné zapnúť funkciu Zdieľaný iPad (Shared iPad). Žiaci sa do iPad-ov prihlásia menom a heslom a v iPad-och potom uvidia iba svoje aplikácie, dokumenty, fotky a iné materiály.

Pri integrácii Apple School Managera získa každý žiak a učiteľ 200 Gb iCloud úložiska zdarma.

 

Caching server

Ak je vo Vašej inštitúcií nasadené väčšie množstvo iOS alebo macOS zariadení (10+), určite Vám pomôže zabudovaná funkcia macOS s názvom Caching server.
 
Slúži na cachovanie dát ako sú aktualizácie, aplikácie, multimediálny obsah alebo iCloud dáta a následne ich poskytuje na lokálnej sieti, čím výrazne odľahčuje internetové pripojenie a zrýchľuje nasadenie zariadení.
 

 

Ako to funguje?

Na lokálnej sieti je zapnutý Caching server. Prvý iPad si vyžiada inštaláciu napr. aplikácie Ľudské telo. Aplikácia sa stiahne z internetu do iPad-u a zároveň sa jej kópia uloží na Caching serveri. Každý ďalší iPad, ktorý bude chcieť aplikáciu Ľudské telo, si ju stiahne zo servera a nie z internetu.
 
Tip: Ako Caching server sa dá použiť ľubovoľný Mac s macOS 10.13 High Sierra. Doporučujeme však na funkciu servera zvoliť dedikovaný Mac, ideálne model Mac mini.