Cookies management by TermsFeed Cookie Consent

Narušená komunikačná schopnosť


Obrovskú pridanú hodnotu iPad-ov ako komunikátora pri narušenej komunikačnej schopnosti (NKS) a potrebe alternatívnej a augmentatívnej komunikácie (AAK) už objavilo mnoho rodičov aj špeciálnych pedagógov po celom Slovensku.
 

GoTalk Now

So špecializovanou aplikáciou GoTalk Now (Odkaz na AppStore) jednoducho premeníte iPad na elektronickú komunikačnú knižku. Už žiadne vystrihovanie, laminovanie a vláčenie ťažkých šanonov.
 
Aplikácia GoTalk Now umožňuje vytvoriť interaktívne komunikačné knihy, ktoré rastú s úrovňou dieťaťa. Začať môžete s 1 tlačidlom a postupne sa prepracovať až po 36 tlačidiel na stranu:

 

Každému tlačidlu na pár klikov pridelíte obrázok a text. Obrázky môžete stiahnuť z internetu, využiť integrovanú galériu piktogramov alebo odfotiť kamerou iPad-u. Po stlačení tlačidla v komunikačnej knižke Vám iPad sám prečíta zadaný text.
 
Knižky možno postupom času vetviť tak, že tlačidlom skočíte na zvolenú kategóriu. Napr. stlačíte tlačidlo “Jedlo” a otvorí sa priamo stránka s rôznymi jedlami.

 

Jednotlivé strany dokonca nemusíte vytvárať nanovo, ale môžete si stiahnuť už hotové, prípadne si ich vymieňať s inými z Vášho okolia.
 
Tip: Vytvorené komunikačné knižky je možné prekopírovať do PC alebo Dropbox. Zálohujte si komunikačné knižky pravidelne, aby ste predišli nepríjemným situáciám.
 
Ovládania sa nemusíte obávať, pretože ponúkame aj workshopy zamerané čisto na aplikáciu GoTalk Now. Školiteľkou je naša kolegyňa Katka Ležáková zo Špeciálnej ZŠ pre žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou v Topoľčanoch.
 

Logopédia

Pri problémoch s výslovnosťou sa veľkej obľube teší aplikácia Logopédia od vývojára PMQ Software, ktorá je k dispozícii aj v slovenskom jazyku.
 
Aplikácia pomáha pri fixácii správnej výslovnosti hlások. Postupne sa v nej zobrazujú obrázky s nahrávkou správnej výslovnosti, pričom je možné sa nahrať a porovnávať.
 
Táto aplikácia zároveň podporuje poznávanie predmetov formou výučbových kartičiek, či hrou pexeso.
 
Okrem tejto aplikácie ponúka PMQ Software aj aplikácie na vecné učenie, či výuku abecedy a základov matematiky.