Cookies management by TermsFeed Cookie Consent

Narušená mobilita


Systémy macOS a iOS, ktoré sú od výroby dodávané s Apple produktami, majú integrované rôzne alternatívne spôsoby ovládania pre ľudí s narušenou mobilitou alebo iným postihnutím, ktoré nedovoľuje ovládať Apple zariadenia klasickým spôsobom.
 

Switch Control

Switch Control je zabudovaná funkcia operačného systému, ktorá umožňuje pripojenie externých tlačidiel na ovládanie iPad-u alebo Mac-u.
 
Tlačidlá môžu mať rôznu formu - veľké, malé, stláčacie, páčkové, či ovládané ústami. Jednoducho je možné formu tlačidla prispôsobiť na mieru. Tlačidlá je možné pripojiť cez Bluetooth alebo káblový prevodník.
 
Následne pomocou tlačidiel plnohodnote ovládate iPad alebo Mac bez toho, aby ste sa museli chytiť klávesnice či myši. A ovládať iOS alebo macOS je možné už pomocou 2 tlačidiel!


Inšpiráciou môže byť Christopher Hills z Austrálie, ktorý sa preslávil ako Switch Control Master. Na jeho Youtube kanáli nájdete množstvo videí z používania Switch Control v spojení s iPadom. Najnovšie používa Switch Control komponenty od spoločnosti Ablenet.
 
Druhou inšpiráciou môže byť Sady Paulson z najnovšieho prezentačného videa Apple na tému prístupnosti technológií ľuďom s rôznymi hendikepmi (vo videu sa objaví ku koncu).
 

Assistive Touch

Funkcia Assistive Touch pridá na obrazovku iOS zariadenia nové bielo-čierne tlačidlo. To je zobrazené stále a otvárate ním menu pre alternatívne ovládanie mechanických tlačidiel (ovládanie hlasitosti, tlačidlo domov a pod.) alebo funkcií, ktoré potrebujú rôzne gestá. Menu je možné prispôsobiť, aby ste k najpoužívanejším funkciám mali jednoduchý prístup.
 
  

Keď skombinujete Assistive Touch a Switch Control môžete ovládať iOS úplne ako človek bez hendikepov.
 

Aplikácia Home

Inteligentné zariadenia sú stále populárnejšie a cenovo dostupnejšie, a tak sa postupne dostávajú do našich domácností. Množstvo z nich je kompatibilných s rozhraním Apple Home Kit a tak je ich možné pohodlne ovládať z jedného miesta - aplikácie Home.
 
Aplikácia Home je dostupná zdarma na iPhone, iPad či Apple Watch. Umožňuje pohodlné ovládanie inteligentných zariadení z jednej aplikácie.
 
Pri problémoch s motorikou tak nie je jednoduchšia cesta, ako si pohodlne zapnúť svetlo na ľubovoľnom mieste v byte, zastrieť žalúzie alebo zamknúť zámok. Všetko na pár klikov alebo jednoducho hlasovým povelom.
 
Hľadajte zariadenia s logom: